Od stavby na klíč až po pronájem nemovitosti: Jaké máte možnosti bydlení v domě?

Bydlení tvoří u většiny lidí jednu z největších položek rodinného rozpočtu. Když jste se po dlouhém váhání konečně rozhodli opustit svůj dětský pokoj a vyrazit s velkými sny do vlastního a nejlépe rovnou do rodinného domu, měli byste vědět, jaké možnosti máte.

Zdroj: pexels.com

Dům na klíč

Nastěhovat se do zbrusu nového domu do pár měsíců od zakoupení prázdného pozemku bylo ještě donedávna téměř nemožné. Dnes nám domy na klíč nabízejí zcela nový rozměr výstavby, a tak se při podpisu smlouvy můžete pomalu začít připravovat ke stěhování. Bydlení na klíč šetří váš čas, energii a síly, které byste jinak museli vložit do svépomocné stavby domu. Pokud si na tento typ bydlení najdete spolehlivou firmu, jistotu, že jakékoli poškození můžete reklamovat, budete mít několik let.

Práce na domě na klíč zastřeší dodavatel od základů, a to až po ty nejmenší detaily. Nemusíte být proto odborníkem a po nocích studovat výhody a nevýhody všemožných druhů stěrek, ani během polední pauzy v práci vyhledávat na internetu nejideálnější typ střešní krytiny. Domy na klíč si stále více získávají srdce všech, kteří chtějí své rodině zajistit nový, útulný domov rychle a jednoduše.

Zdroj: pexels.com

Svépomocná stavba domu

Postavit dům svépomocí je jedním ze způsobů, jak ušetřit finance v rodinném rozpočtu. Samozřejmě, pokud máte o něco více času a energie. Tento druh stavby se může natáhnout až na několik let, protože práce na sebe nenavazují plynule, ale jsou přerušované kratšími i delšími přestávkami. Výhodu mají ti, kteří mají plánování a organizaci času v malíčku, ale důležitá je i psychická odolnost a schopnost komunikace, protože i to nejmenší dotahování se s dělníky nebo úřady dá někdy pořádně zabrat.

Připravte se na rodinné teambuildingy s lopatou v ruce, které se stanou vaší nedělní mší, ale také na otrávené tváře dospívajících ratolestí při zprávě, že se tento víkend jde opět makat. Abyste se vyhnuli ztrátě elánu už po pár odpracovaných týdnech, všechny pokroky si pečlivě foťte. Když budete mít chuť se na to celé vykašlat, podívejte se, kolik potu už nasáklo do základů vašeho příštího bydlení. Jednou budete na veškerou tu dřinu vzpomínat s úsměvem na tváři z pohodlí gauče vašeho nového obývacího pokoje.

Zdroj: pexels.com

Koupě již existujícího rodinného domu

Koupit si starší stavbu je jednou z alternativ, jak bydlet rychle a jednoduše. Svůj vysněný dům tak můžete sehnat v dobré lokalitě, kde se jinak už dávno nenacházejí prázdné parcely určené k výstavbě.

Vydáte-li se cestou staršího rodinného domu, zrekonstruovat si jej můžete přesně podle vašich představ. Hůře jsou na tom jen změny v dispozičním řešení, protože nosnými zdmi nepohnete. Obrovskou výhodou je, že v takové nemovitosti můžete bydlet a současně pracovat na její předělávce. Nemusíte nikam pospíchat a práce můžete přizpůsobit vašim časovým a finančním možnostem.

Zdroj: pexels.com

Pronájem rodinného domu

Pokud nemáte v plánu se v dohledné době usadit, jste čerstvým absolventem a hledáte své místo na trhu práce nebo si zatím nejste schopni vytvářet pravidelné úspory, pronájem je pro vás asi nejlepší možností bydlení v domě. Tento typ raději zvolte také v případě, pokud si chcete vyzkoušet bydlení s vaším novým partnerem, aniž byste si spolu hned brali hypotéku na stavbu nebo koupi rodinného domu. Pronájem vám nabízí také možnost bydlení v lokalitě, ve které byste si za normálních okolností nemohli koupi vlastní nemovitosti dovolit.

I podnájem má své nevýhody. Limitují vás však pravidla nájemní smlouvy. Nemůžete si bydlení upravit podle svých představ a návratnost vaší investice je nulová. Proto předtím, než se rozhodnete podepsat dlouhodobou smlouvu, pořádně zvažte všechna pro a proti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.