Jak nejlépe odstranit rez?

Kov je sice jedním z nejodolnějších materiálů, se kterým se setkáváme doslova na každém kroku, ale i on potřebuje vhodné ošetření a údržbu. Na vzduchu totiž může oxidovat a na jeho povrchu pak následně vzniká vrstva koroze v podobě rzi. Obzvláště ve vlhkém prostředí kovové předměty velmi rychle rezivějí. Zpočátku to bývá problémem spíše estetickým, pokud ale necháme danou rez na kov působit opravdu dlouhodobě, může dojít k destrukci předmětu v celkové podobě. Preventivní opatření proti korozi známe v podobě různých nátěrů, které kovové předměty konzervují.

Tip: Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru

Odstranění drobné povrchové rzi octem a kyselinou citrónovou

V drogeriích jsou běžně dostupné různé chemické čističe, s kterými se rzi poměrně snadno a rychle zbavíte. Můžete ale současně také vyzkoušet některý z tipů, jak odstranit rez pomocí nám dostupných prostředků, které máme běžně doma. Jedním z nepostradatelných pomocníků je obyčejný ocet. Jím spolehlivě odstraníte rez. Stačí předmět napadený rzí vložit do lázně z vody a octa v poměru 1 : 2, případně jej ještě můžeme doplnit kyselinou citrónovou v poměru 1 : 1 : 1. Předmět necháme takto namočený několik hodin a následně jej pak dočistíme drsnou stranou houbičky nebo kartáčkem.

Odstranění rzi práškem do pečiva, jedlou sodou či coca-colou

Další účinný prostředek, který kovové předměty spolehlivě zbaví rzi je prášek do pečiva. Předmět nejprve navlhčete a posypte kypřícím práškem do pečiva. Po hodině předmět pečlivě dočistěte drsnou houbičkou. Stejným způsobem můžete se stejně dobrým, úspěchem použít i jedlou sodu. Možná vás to překvapí, ale velmi účinným prostředkem je i coca-cola. Díky obsahu kyseliny fosforečné lze coca-colu použít na odstranění rzi z kovu, z plastů, z keramiky a oblečení. Stačí předmět do coca-coly na chvíli namočit a výsledek se zaručeně dostaví.

Odstranění rzi a rozsáhlé plochy

Uvedené metody se hodí pouze pro drobnější předměty. Pokud se ale jedná o větší plochy, těžko je popsanými postupy dokážete vyčistit. Pokud je postižené místo rzí nebo předmět většího rozsahu a navíc vám v hloubce rez zůstane, lze postupy zopakovat, dokud nevyčistíme předmět na celé ploše. Pravděpodobně ale budeme muset rez odstranit mechanicky pomocí broušení. K tomu můžeme použít brusný papír, ocelové kartáče či vrtačku s brusným kotoučem. Předmět vždy nejprve obrousíme od rzi nahrubo a pak použijeme na dočištění některý z uvedených prostředků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.