Vápnocementové a cementové omítky mají řadu výhod

Omítky mají za úkol vyrovnat zdi, opravit nerovnosti a také povrch barevně sjednotit, aby se dal opatřit nátěrem, malbou či obkladem. Namíchat si hmotu na omítku zvládnete i doma, postačí smíchat vodu, vápno, písek a cement. Dnes už je však pohodlnější koupit celou omítkovou směs a míchat ji pouze s vodou.

I když už nyní nemusíte omítky míchat sami, stále stojíte před nesnadnou volbou, jakou variantu vybrat. Jednou z nich jsou i vápnocementové a cementové omítky.

jemná jádrová omítka

Voda, cement a vápno

Pokud byste si tento typ omítky míchali sami doma, stačila by vám voda, cement a vápno, písek je volitelný. Koupené směsi obsahují to samé, ale dále ještě chemické přísady, které zlepšují zpracovatelnost a vlastnosti. Můžete si být jistí, že dostáváte tu nejvyšší kvalitu, protože vlastnosti prodávaných směsí jsou trvale kontrolovány. Sami doma takovou směs nenamícháte.

Cementové omítky se hodí nejen na stěny v běžných místnostech, ale i do kuchyně či suterénu, dokonce se využívají i na stěny bazénů. Jsou totiž trvanlivé a spolehlivé. Nejsou však slučitelné s dřevěnými, plastovými a lakovanými povrchy, na to myslete. Konkrétní využití si přečtěte pro vybraný typ, ale zpravidla jsou určené jak do vnitřních, tak vnějších prostředí, pro ruční i strojní zpracování.

Vyberte si vhodný typ omítky

Pokud se pro omítku vydáte osobně do stavebnin, určitě vám tam poradí vhodné produkty. Jestliže budete nakupovat online, správný výběr je jen na vás. V takovém případě pečlivě studujte, zda si vybíráte ruční, nebo strojovou omítku. Hlídejte si i tloušťku vrstvy, v technických listech bývá většinou uvedeno rovněž to, na jak velkou plochu vám vystačí jeden pytel.

Nezapomeňte i na patřičné vyschnutí. Pro cementové omítky častokrát platí, že 1 mm vrstvy by měl schnout jeden den. Omítka se tedy běžně nechává schnout například měsíc, až poté se aplikují další povrchové úpravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.