Symboly praní – Co znamenají prací symboly + obrázky

symboly praní prádla

Víte, co znamenají symboly na oblečení pro údržbu? Několik z nich asi znáte. Pojďme se podívat, jaké znaky se používají a co znamenají.

Základní tvar ikony:

  • vanička – symbol praní
  • kroužek – symbol čištění
  • trojúhelník – symbol bělení
  • čtverec – symbol sušení
  • žehlička – symbol žehlení

Tip: 6 moderně zařízených dětských pokojů

Praní a prací symboly

Číslo ve vaničce znamená, na jakou nejvyšší teplotu lze prádlo prát. Poodtržená vanička znamená šetrné praní s pozvolna klesající teplotou máchání a mírným odstředěním prádla. Přerušované podtržení značí mírné máchání i odstřeďování a zákaz ručního ždímání. Dvojité podtržení přikazuje výrazně zredukovat množství prádlo v pračce alespoň na 1/3 bubnu. Vanička s vnořenou rukou označuje ruční praní prádla s teplotou vody maximálně 40 °C. Přeškrtnutá vanička je zákaz praní.

symboly praní prádla

Čištění a symboly

Symboly čištění

Chemické čištění je určeno pro prádelny. Písmeno F ukazuje standardní postup chemického čištění, kdy se používá trifluortrichlorethan a těžký benzín bez rozpouštědel. Značka P umožňuje používat určitá rozpouštědla, jako tetrachlorethan a monofluortrichlormethan. Značka A rozšiřuje řadu o trichlorethen. Značka W označuje jen mokré čištění. Přeškrtnutá značka chemického čistění znamená, zákaz chemického čištění a přeškrtnuté W chemicky mokrého čištění. Podtržená značka značí čištění s omezeným množstvím vody s mírným mechanickým působením a zvýšením teploty.

Bělící symboly

Symboly bělení

Prázdný trojúhelník nebo s vepsaným „cl“ uvnitř značí bělení přípravky obsahujícími chlór. Přeškrtnutý trojúhelník jej zakazuje. Vyšrafovaný trojúhelník umožňuje použití oxygenových bělidel.

Sušení a symboly

Symboly sušení

Čtverec s kolečkem uvnitř může být přeškrtnutý, kdy se nesmí sušit v bubnové sušičce. Když není přeškrtnutý, dvě tečky uvnitř značí standardní sušení, jedna tečka sníženou teplotu. Čtverec bez kroužku s jednou čárkou uvnitř značí, že lze prádlo sušit na šňůře. Tři čárky jsou pro sušení naplocho.

Žehlení a symboly

Symboly žehlení

Symbol žehličky je doplněn tečkami, které značí maximální tepotu dotykové plochy. Tři tečky jsou 200 °C, dvě tečky 150 °C a jedna tečka 110 °C. Přeškrtnutá žehlička zakazuje žehlení. Vystupující pára pod žehličkou doporučuje nebo zakazuje žehlení s napařováním, záleží na tom, zda je přeškrtnutá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.