Podle čeho vybrat sekačku?

Sekačka na zahradu

Než se rozhodnete pro koupi sekačky, vyplatí se prozkoumat nabídky výrobců i recenze uživatelů internetu. To vám pomůže vybrat sekačku, která je moderní a přizpůsobená potřebám majitele zahrady. Jak vybrat dobrou sekačku pro vaši zahradu?

Sekačka na trávu – moderní a užitečná

Výrobci sekaček kladou velký důraz na bezpečnost a komfort používání. To je důvod, proč mají sekačky stále účinnější bezpečnostní systémy (zámky, které zastaví nože jen o 1/2 otáčky po jejich zapnutí), a také jsou stále menší a lehčí, takže se s nimi lépe pracuje a pohodlněji se přepravují a skladují. Dalším pokrokem je snižování emisí a hluku.

Pokročilá technická řešení mají za cíl zjednodušit a minimalizovat obsluhu (automatický sytič, pružný motor automaticky přizpůsobující otáčky typu práce, sekačky, které sekají bez pomoci obsluhy). Zlepšuje se také životnost sekaček a jejich účinnost. Sekačky jsou navíc stále více multifunkčními stroji, které se využívají nejen k sekání trávy, ale také k hnojení trávníku nebo sběru listí. Vyberte si například zde.

Na co se zaměřit při výběru sekačky?

Velikost trávníku

Záleží na tom, jak velké a výkonné zařízení potřebujete. Malé trávníky lze sekat ručními nebo elektrickými sekačkami, velké trávníky lze sekat benzínovou sekačkou. Nabídka zařízení napájených ze sítě je omezena počtem elektrických zásuvek umístěných na zahradě, do kterých je lze připojit, a délkou kabelu. Volba šířky sečení má přímý vliv na její trvání: čím větší šířka, tím kratší doba sečení. K posekání 1 000 m2 trávníku se sekačkou se záběrem 41 cm potřebujete ujet vzdálenost 2,5 km, zatímco se sekačkou šířky 53 cm – pouze 1,9 km a se sekačkou šířky 92 cm – méně než 1 km.

Frekvence sečení

Pokud si můžetme dovolit sekat často – alespoň dvakrát týdně – a trávník je malý, vyplatí se pořídit sekačku na trávu s noži na bubnu (navijáku). Sekání trvá o něco déle než sekání s noži rotujícími kolem vlastní osy (rotační). Tento způsob sečení je však pro trávu prospěšný.

Pokud sekáte často, můžte zvážit i pořízení sekačky s možností mulčování, tedy ponechání jemně namleté ​​trávy na trávníku. Rotační sekačky, které sbírají trávu do koše, jsou vhodné pro sekání jednou týdně (nebo méně často). K tomu by nebyla vhodná mulčovací sekačka, protože při takové frekvenci sečení by na trávníku zůstalo tolik zemního mulče, že by se nestihl rychle rozložit. Řešením mohou být sekačky, které umožňují nastavit, jaká část posečené trávy zůstane jako mulč na trávníku a jaká část se z něj bude sbírat. Sekání vysoké trávy (tj. sekání dvakrát až třikrát za sezónu) zvládnou pouze silné sekačky bez koše, které na trávníku zanechávají pokos.

Vzhled trávníku

Pokud je na pozemku hodně překážek, kterým se budete muset při sekání vyhýbat (stromy, keře, květinové záhony, kameny atd.), je lepší pořídit sekačku velmi dobře ovladatelnou (s otočnými kolečky). Nerovný, zvlněný nebo svažitý trávník bude snáze sekat se sekačkou s velkými koly a pojezdem.

Dále se zaměřte na příslušenství sekačky. Rukojeť má být správně profilovaná, s pohodlným měkkým potahem. Dobře umístěné ovládací páky usnadňují práci. Spínací páka umístěná po celé šířce rukojeti umožňuje ovládání sekačky pravou i levou rukou.

Kola by měla být odolná, s dobrou přilnavostí. Mohou být vyrobeny z plastu, oceli nebo hliníku. Když jsou namontovány na ložiskách, sekačka se snáze ovládá. Velikost kol je různá: od 18 do 33 cm. Čím větší jsou, tím snazší je manévrování se sekačkou na nerovném terénu. Zaměřte se i na možnost nastavení výšky sečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.