Podlaha na terasu – Vybírejte s námi

Na vaši terasu si dejte materiál, který se bude hodit do vaší zahrady. Jiný si dáte asi na zápraží a jiný k bazénu. Materiály jsou dnes vytvořené tak, aby pokládka trvala jen pár dní.

O venkovní materiály se musíte starat. Péče se odvíjí od přirozené odolnosti povrchu proti povětrnostním vlivům, UV záření a nasákavosti vodou. Z tohoto pohledu je více náchylné měkké dřevo, které vyžaduje častější a náročnější údržbu během sezóny.

Druhy dlažby

Betonová, keramická, cihlová či kamenná dlažba je studenější, i když se v létě na slunci může i nepříjemně rozpálit. Tyto mrazuvzdorné materiály nenasáknou vodu a nepopraskají mrazem. Vyrábí se i protiskluzová mrazuvzdorná glazovaná keramická dlažba a může být o vzorovaná. Díly keramické dlažby mohou prasknout při dopadu těžkých předmětů. Vždy si raději kupte pár dlaždic do zásoby.

Některou betonovou dlažbu nerozeznáme od přírodního kamene. S vizáží patiny dělá dojem starší dlažby a umí napodobit i tu cihlovou. Vydláždit terasu lze i neopracovaným přírodním kamenem, který ale zamokra nebezpečně klouže. Opracovaná kamenná dlažba má drsnější povrch. Proti prorůstání trávy a plevele spárami dbejte na pokládku do štěrkopísku nebo tenké vrstvy betonu. U dlažby a betonu je životnost 30 až 40 let. Důležitá je i kvalita a provedení pokládky.

WPC materiály

Moderní materiály, jako Wood-Plastic Composit, se vyznačují nízkou nasákavostí, velkou odolností proti UV záření a teplotním výkyvům. WPC spojuje výhody obsaženého dřeva se zastoupením ze 60 % a polymerů se zastoupením ze 40 %. Příjemný materiál s nízkými požadavky na údržbu si uchovává barvu. K bazénům se hodí plná prkna bez nutnosti spádovat kvůli odtoku vody. Pro bezpečnost jsou vhodnější prkna drážkovaná. Kvalitní broušený povrch může být hladký. WPC materiály mají životnost 50 let. Záleží i na tom zda je zahrada ve svahu či rovná.

Přírodní dřevo

Dřevo je příjemně teplé, ale vyžaduje náročnější údržbu. Časem získává šedou patinu. Použít lze terasová prkna, kombinovat odstíny nebo položit seříznuté plochy špalků. Ošetření materiálu je nutné pravidelně obnovovat impregnačními oleji. Třísky vznikají při mechanickém poškození povrchu nebo při praskání dřeva vlivem vody. Zvolit můžeme měkké smrkové a borovicové dřevo, odolnější buk a dub, odolný teak, nebo tropické dřeviny jako bangkirai, garapa či merbau.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.