Jaké popínavé rostliny dát na drátěný plot?

Drátěné ploty se často používají jako hranice pozemku, protože jsou levné a snadno se instalují. Pletivo však není neprůhledné. Proto mnoho lidí osází plot z pletiva rostlinami. Které rostliny jsou vhodné a na co si dát při výběru rostlin pozor?

Popínavé rostliny na drátěný plot

Nejkrásnějším řešením pro osázení drátěného plotu jsou popínavé rostliny. Vhodné jsou všechny druhy popínavých rostlin, protože nabízí oporu. Některé popínavé rostliny však potřebují vyvázat. Je důležité, aby byl plot z pletiva dobře ukotven a stabilní, aby váhu popínavých rostlin unesl. Jinak radě zvolte nedřevnaté popínavé rostliny. Při výběru zvažte vhodnost umístění, zda je plot na slunci nebo ve stínu.

Popřemýšlejte, zda by vám měly rostliny na drátěném plotu poskytovat soukromí i v zimě. Některé rostliny jsou stálozelené, jiné zase bohatě kvetoucí. Některá z rostlin může být také vytrvalá a mrazuvzdorná, díky čemuž může být vysazena u  plotu i několik let. Sledujte i rychlost růstu, pokud chcete, aby se plot rychle zelenal. Pokud je plot z pletiva starý a křehký, zvažte raději výsadbu vysokých trvalek a keřů. Vysadit můžete i živý plot z tújí.

Stálezelené popínavé rostliny na drátěný plot

NázevBotanický názevRychlost růstuVhodné místo pro umístěníZvláštnosti
Břečťan obecnýHedera helix30 až 50 cm za rokSlunce až stínNenáročná, ale invazivní
Zlatý břečťanHedera helix ‚Goldheart‘50 až 70 cm za rokSlunce až polostínZlaté srdce uprostřed listu
Popínavá hortenzieHydrangea anomala ‚Semiola‘10 až 30 cm za rokSlunce až polostínKvete bíle od června do srpna
Zimolez stálezelenýLonicera henryi30 až 60 cm za rokSlunce i stínMusí být vedena, nepne se sama
Brslen FortuneůvEuonymus fortunei ‚Emerald’n Gold‘10 až 25 cm za rokSlunečno až stínNažloutlé listy

Kvetoucí popínavé rostliny na drátěný plot

Stálezelené popínavé rostliny sávají pěknou ochranu soukromí i v zimě, ale obvykle už tak krásně nekvetou. Pokud se v zimě obejdete bez výrazného zastínění a vyšší ochranu soukromí oželíte, můžete si k plotu z pletiva vysadit jednu z nádherně kvetoucích popínavých rostlin.

NázevBotanický názevDoba květuBarva květuRychlost růstuVhodné místo pro umístění
WisteriaWisteria sinensiskvěten až červenFialová až namodralá120 až 200 cm za rokSlunce až polostín
Clematis ‚Rubens‘Clematis montana ‚Rubens‘květen až červenSvětle růžováSlunce až polostín
Zimolez ‚Goldflame‘Lonicera heckrottii ‚Goldflame‘Červen až záříZvenku načervenalé až fialové, uvnitř žlutobílé40 až 60 cm za rokPolostín až stín
Popínavé růžeRosaČerven až říjenPodle odrůdyPodle odrůdySlunce až polostín

Drátěné ploty jsou nejlevnější. Pokud se však pravidelně nenatírají, během několika roků je zničí rez. Díky výrobní technologii založené na pozinkovávání drátů a povlaku z PVC se však dá znatelně prodloužit jejich životnost a zlepšit jejich vzhled. Někteří výrobci nabízejí stavebnice drátěných plotů z pletiva nebo svařovaných sítí s nejrůznějšími ozdobnými vzory, a to včetně vrátek a branek. Díky tomu vám vznikne pěkný, pevný, trvanlivý a bezpečný plot. Pro větší zastínění můžete přidat i stínící sítě na plot.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.