Jak zařídit bezpečný a pohodlný dětský pokoj pro miminko?

Jak zařídit dětský pokoj pro miminko

Zařizovat dětský pokoj je vzrušující. Ale zároveň pěkný oříšek. Na co se při nákupu zaměřit a bez čeho se neobejdete? Poradíme, jak vybrat správnou postýlku a co by nemělo chybět v hracím koutku. Vytvořte pro vaše nejmenší jejich vlastní malé království, ve kterém se budou rozvíjet, hrát si a snít. 

Jelikož se děti neustále vyvíjí a rostou, zařídit pokojíček není snadné. Počítejte s tím, že pokojíček pro holčičku, která se před pár týdny narodila, bude trochu jiný než pro batole. Každá věková kategorie má svá specifika. V zásadě jde ale vždy o to stejné. Vytvořit prostor, kde se budou cítit v bezpečí. Jejich vlastní malé království, ve kterém se budou rozvíjet, hrát si a snít. Jdeme na to!

Pokojíček pro novorozeně

Nový přírůstek do rodiny je na cestě? Nejvyšší čas začít zařizovat pokoj pro miminko. Všechny ty krásné barvy a doplňky nechte chvilku stranou. Soustřeďte se na:

  • bezpečnost,
  • pohodlí,
  • správnou teplotu.

Při nákupu nábytku a vybavení se ujistěte, že je v souladu s důležitými normami a má certifikát o zdravotní nezávadnosti. Materiály musí být ve špičkové kondici. 

Vhodnou teplotu zajistíte jak regulací topení, tak praktickými roletami nebo plisé žaluziemi, které udrží horko a světlo za okny dětského pokojíčku (využijete je i pro spánek během dne). Ideální hodnoty jsou mezi 16 až 20 °C. Doporučujeme pořídit čističku vzduchu, který vytvoří ideální podmínky pro dýchání a místnost zbaví bakterií.

Jak vybrat postel pro miminko

Největší péči věnujte výběru dětské postýlky. Na prvním místě musí splňovat normu ČSN EN 716–1, která určuje bezpečnostní požadavky. Ve spoustě moderních dětských pokojů narazíte na tzv. rostoucí postýlky. Ty jsou dobrým řešením v případě, že chcete ušetřit. Poslouží dítěti zhruba do dvou let, někdy i déle. Záleží na rozměrech.

Jaký materiál zvolit? Nejoblíbenější jsou postýlky ze dřeva, které mají dobré vlastnosti. Navíc jsou příjemné na dotek. Buk, borovice a dub netvoří třísky. Dále se setkáte s kovem. Kovová konstrukce vydrží mnoho let. Snadno se udržuje. Materiál je bohužel chladný na dotek, což některé rodiče odradí. Na trhu najdete i cestovní postýlky z plastu a textilu. Ty se se ovšem nehodí na každodenní spaní.

Co se konstrukce týče, chtějte variantu s rošty. Ty jsou důležité pro cirkulaci vzduchu. Výhodou je, pokud se dají polohovat. Nejmladší děti spí hluboko, starší o něco výš. Bočnice ať je sklápěcí. 

Pro zvídavá batolata jsou ideální postýlky s vysouvacími příčkami. Chrání před pádem během spánku, ale zároveň jimi může dítě bezpečně prolézt. Je to rozhodně lepší, než když ratolest začne vymýšlet, kudy by z postýlky vylezla pomocí nábytku.  

Zajímavou alternativou pro novorozeňata jsou dětské kolébky. V nich miminko houpáním krásně uspíte úplně jako v kočárku. Vzhledem k malým rozměrům ji ale příliš dlouho neužijete, zhruba jen do 6. měsíce.  

Matrace

Do dětské postýlky kupte středně tvrdou matraci. Ty jsou pro vývoj dětské páteře nejlepší. Je důležité, aby do postele přesně zapadla. Nedoporučujeme pořizovat z druhé ruky. Zkontrolujte si, zda je materiál nezávadný a prodyšný. Nekupujte tzv. zónový typ, pro dětské tělíčko je nevhodný. Pro snadnou údržbu chtějte snímatelný a pratelný potah.

Stůl na přebalování

Stůl na přebalování koupíte buď samostatně, nebo v kombinaci s postýlkou. Je důležité, aby se snadno udržoval a zároveň měl zvýšené bočnice. Ty chrání miminko před pádem. Čím více zásuvek a šuplíčků, tím lépe pro vás. 

Jak zařídit koutek na hraní

Malé dítě je aktivní a potřebuje co nejvíc podnětů. Jelikož budete mít najednou spoustu hraček, zorganizujte prostor pomocí úložných boxů a poliček. Vyhněte se velkým krabicím, do kterých všechno naházíte a zašoupnete. Chtějte více malých, ze kterých budou hračky vykukovat a stimulovat dětskou zvědavost.

Dejte si pozor na ostré hrany. Na podlahu dejte textilie, aby děťátko během hraní neprochladlo. Pokud máte nějaké hračky, které jsou pro maličké zatím nevhodné, dejte je z dosahu. Například nahoru na poličku.

Dekor

Okolí dítěte by mělo být plné zajímavosti, aby se tak rozvíjela jeho představivost a zvídavost. Vyzdobte mu pokoj samolepkami na zeď. Jsou levné a jakmile dítě omrzí, jednoduše je sloupnete. Nemusíte ani znovu malovat. Pokojíček pro kluka se neobejde bez autíček, malé holčičce zase uděláte radost nalepovacími zvířátky nebo baletkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.