Jak postavit zahradní gril svépomocí?

Pokud milujete grilování, pod pergolou, altánem či u terasy se bude gril pěkně vyjímat. Svůj přenosný gril můžete vyměnit za ten, který si postavíte sami. Jak si postavit zahradní gril? Podívejme se na to.

Než se pustíte do stavby zahradního grilu, promyslete si vhodné místo i materiál. Gril se pak stane hezkým doplňkem zahrady. Zvolte materiál, který bude ladit s ostatními prvky na zahradě.

Krbové skládačky

Pokud si nejste jisti, že zvládnete stavbu zahradního grilu už od základů sami, můžete si pořídit polotovar v podobě skládačky. Stavba je jednoduchá a gril seskládáte z jednotlivých hotových dílců. Pokud však chcete originální kousek, který bude podle vašich představ, můžete si gril postavit vlastnoručně. Na zděném grilu můžete připravovat klobásy, maso, ryby i grilovanou zeleninu.

Základy pro stavbu grilu

Pro pevný zahradní gril vykopejte jámu do hloubky asi 60 až 80 cm, vysypte ji štěrkem a vybetonujte základovou desku. V jámě nesmí zůstat voda, aby v mrazu nedošlo k posunutí stavby. Pro stavbu grilu můžete použít klasické cihly, nové nebo starší. Použijte vodováhu, aby byly stěny rovné. Pomůže vám napnutý provázek. Pro stavbu zvolte běhounovou vazbu zdiva a cihly pokládejte tak, aby se vždy střídavě překrývaly. Pod ohništěm si vytvořte dostatečný skladovací prostor na dřevo.

Stavba grilu

Na ohniště použijte šamotové cihly a šamotovou maltu. Vhodnou šamotovou směs koupíte v podobě sypké hmoty, kterou naředíte vodou. Pak gril odolá vysokým teplotám a žáru, který klasické cihly a malta nevydrží. Při vyzdívání odstraňujte vytlačenou maltu ze spár, ať ji po vyschnutí nemusíte odsekávat. Při zdění ohniště zabudujte ocelové tyče nebo profily, na kterých bude držet rošt. Můžete dát i více tyčí, aby mohl být rošt v různých výškách nad ohněm. Ideální jsou 3 polohy.

Gril s komínem, udírnou či pecí

Po vyzdění šamotového ohniště budete mít otevřený gril. Můžete si postavit i ohniště s komínem. Jeho výška by měla být asi 2,5 m od země. Zakončete jej měděnou stříškou pro ochranu před deštěm. Dbejte však na to, aby mohl kouř snadno odcházet. Přistavět můžete udírnu i pec. Pamatujte i na přípravnou plochu a místo na grilovací náčiní. Podívejte se, jak postavit opěrnou zídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.