Jak pěstovat Turkestánský brest?

Turkestánský brest - Jilm sibiřský

Turkestánský Brest, jinak zvaný Jilm Sibiřský a latinsky Ulmus Pumila je pro rychlý růst a nízké nároky na pěstování oblíbený pro snadné vytvoření živých plotů. Dobře snáší řez a lze jej snadno tvarovat.

Řízkování rostlin

Jilm Sibiřský může mít v druhém roce výšku 1,6 m. Turkestánský brest se dá snadno řízkovat. Pokud máte skleník nebo pařeniště, je to lepší. Větvičky předem namočené do stimulátoru koření i volně v zemi. Při vydatné jarní zálivce obrazí. Vhodnější je řízkovat do vyhřívaného skleníku na podzim, nebo nevyhřívaného brzy na jaře. Důležitá je častá a hojná zálivka.

Tip: Zahrada ve svahu, rady a tipy

Turkestánský Brest a pěstování

Roste rychle, zejména při hojné zálivce a přihnojení hnojivem na dřeviny. Bez pravidelného střihu je živý plot řídký. V prvním roce zastřihávejte ve výšce 0,75 až 1 m i několikrát za sezónu, aby se živý plot zahustil. Tato dřevina velmi dobře obrůstá a s pravidelnou zálivkou bude plot vysoký 2 až 3 metry za 2 až 3 roky. Po dosažení požadované výšky plotu dřeviny přestaneme zalévat, což zpomalí růst. Rostlinky lze sázet na jaře i na podzim. Přes zimu je třeba zalévat, pokud nemrzne a je sucho.

Jilm Sibiřský a sazenice

Pěstování živého plotu lze uskutečnit ze zakoupených rostlin, které se prodávají ve výšce 20 až 40 cm. Rostliny mají 99% ujmutí. Rostliny vysazujte v počtu 4 až 5 ks na 1 m. Pro představu, 100 ks sazenic vám vystačí na 25 m živého plotu. Pro hustou stěnu doporučujeme počet rostlin zvýšit na 6 až 7 ks na 1 m a sázet ve dvou řadách do sponu 30 x 30 x 30 cm.

Ulmus Pumila a živé ploty

Rostlina dokáže vyrůst až 3 m za 2 roky, dodáte-li správné živiny a vláhu. Je nenáročná na pěstování a údržbu, dobře snáší řez, neprosychá, lze snadno tvarovat a roste i v nekvalitní půdě. Cena je dostupná a je bezpečná i pro děti. Nemá trny a není jedovatá. Nekvete, neobsahuje pyl a alergeny dráždící alergiky. Je odolná proti parazitické houbě Grafióze, napadající Jilmy. Opadává pozdě na podzim a obráží časně zjara.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.