Jak pěstovat kustovnici čínskou neboli Goji

kustovnice

Doslova zázračná rostlina kustovnice čínská, neboli Goji či Goji Berry má původ v drsných podmínkách Himalájí a Číny. Snadno se dá pěstovat i u nás.

Pěstování Goji je předmětem obrovského zájmu nejen v konzumaci, ale i v pěstování. Mnoho lidí si chce její blahodárnou sílu vypěstovat svépomocí. Vzhledem k úžasným účinkům trvalky by se dalo čekat, že bude náročná na půdu i podmínky. Nejedná se o nijak složitý proces, pěstovat kustovnici čínskou zvládne každý.

Tip: Rakytník řešetlákový – jak jej pěstovat.

goji

Pěstování kustovnice čínské

Goji není náročná na půdu. Aby správně rostla, vystavte ji slunečním paprskům. Velmi úspěšně bude růst v kypré a písčité půdě. Lehké půdy jsou pro její pěstování mnohem vhodnější, než ty těžší. Pokud jede o pH půdy, by mělo být kolem 8. Kustovnice není nijak náročná na zálivku, stačí ji zalít jednou za měsíc. Aby nerostla příliš do šířky, je vhodné ji zastříhávat. Můžete se pokusit vytvořit i korunku.

Goji a sázení

Goji nemusíte pěstovat jen kvůli plodům, ale i jako dekoraci. Kustovnice kvete od června do října a tvoří malé, fialové květy. Z těch se pak vytvoří plody o velikosti asi 1,5 cm. Koupené rostliny opatrně vyjměte z obalu a zasaďte do připravených jamek stejně hluboko, jako byly v květináči. Na dno jámy dejte kompost nebo hnůj. Protože vytvářejí širokou korunu, sázejte je ve vzdálenosti 2,5 m od sebe a obsypejte mulčovací kůrou, ať nevysychá.

Kustovnice a péče o ni

Tvarujte keřík během růstu do podoby stromku pro rychlou násadu plodů. V prvním roce nechte kolem hlavního kmene 3 až 5 rovnoměrně rozmístěných postranních větví jako základ koruny. Seřízněte je na 10 až 20 cm. Mezi nimi nechte 3 až 4 větve růst z hlavního kmene bez zaštipování. To bude dočasná plocha pro ranou násadu plodů. Ve druhém roce vyberte jeden silný, vertikální výhon ze spodního patra na prodloužení kmene a zkraťte o 10 až 20 cm. Ponechte 4 až 5 výhonů pro druhou plodící plochu. Ostatní výhony z hlavního kmene odstraňte. Ve třetím až pátém roce je to stejné.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.