Výběr správné rekuperační jednotky není jen tak

výběr_správné_rekuperační_jednotky

Rekuperace vzduchu znamená zpětný zisk tepla z odváděného odpadního vzduchu a následné předání energie přiváděnému čerstvému vzduchu. Jak si ale vybrat tu správnou jednotku? Čtěte dál.

Základem každé rekuperační jednotky je výměník, tedy rekuperátor, jenž chladný venkovní vzduch přihřívá teplem z odpadního vzduchu. Tím se výrazně šetří energie na vytápění objektu.

Centrální a lokální rekuperační jednotky

Rekuperační jednotky se dělí do dvou kategorií – centrální a lokální.

Centrální rekuperační jednotky 

Centrální rekuperační jednotka zvládne vyvětrat objekt do rozlohy 150 m2. K rozvedení vzduchu po objektu se používá vzduchotechnické potrubí. Je nutné vystavit přívodní a odvodní větve pomocí mnoha komponentů, a to jak v podhledu, tak ve stěně a podlaze. Instalace je náročnější – technicky i finančně.

Lokální rekuperační jednotky 

Největší výhodou lokálních větracích jednotek je jednoduchá instalace do obvodové zdi a to přímo ve větrané místnosti, tj. bez potřeby vzduchotechnických rozvodů. Uživatel si díky tomu může pro každou místnost nastavit jiný výkon větrání.

Uniknout vaší pozornosti by neměly lokální rekuperační jednotky německé výroby MELTEM. Podle typu přístroje nastavujete vše přímo na jednotce, pomocí externího spínače nebo skrz dálkové ovládání. Jednotky lze ovládat i pomocí mobilního telefonu. Existuje i jednotka s automatickou regulací množství vzduchu, řízenou podle vlhkosti vzduchu a CO2 v místnosti.

Aktivní rekuperace s chlazením a pasivní rekuperace

Rekuperace se také rozlišuje i na aktivní a pasivní. Každá pracuje na jiném mechanismu.

Pasivní rekuperace

Rekuperační výměník obsahuje průtokové křížící se kanálky. Jeden kanálek odvádí teplý vzduch a druhý kanálek přivádí studený čerstvý vzduch. Přiváděný vzduch vstřebává energii z odváděného. V létě se tento systém obchází pomocí rekuperačního výměníku (by-pass), který brání, aby se vzduch v bytě ohříval.

Aktivní rekuperace

Aktivní rekuperace má velkou výhodu v tom, že ji využijete i v létě, protože přiváděný vzduch také ochlazuje. Díky tomu nebudete muset dokupovat externí splitovou nebo multi-splitovou klimatizační jednotku. Stačí pouze otočit chod kondenzátoru a výparníku. Další ekonomické plus je to, že lze ohřívat vodu. V období, kdy nechcete byt vytápět, se energie hromadí v zásobníku. Pořizovací cena aktivní rekuperační jednotky je sice vyšší, ale plusy, které vám poskytne, si zamilujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.