Proč je dobré nosit pracovní oděvy? 

pracovní_oděv_PR

Při některé práci je potřeba své tělo chránit před různým nebezpečím jako je štiplavý prach, tělu nebezpečné látky, bodnutí, říznutí apod. Pracovní oděvy jsou dokonalou ochranou nejen v práci, ale i u vás doma například v garáži při různých pracích nebo při zvelebování vaší zahrady. Jak takový pracovní oděv vybrat, prozradíme v tomto článku. 

Doby, kdy ochranné pracovní pomůcky a ochranné oděvy znamenaly výrazné omezení pohybu a pohodlí jsou pryč. V dnešní době jsou OOPP vyráběny z moderních materiálů, které zaručují komfort i při zachování deklarované ochrany. 

Pracovní oděv je dobré zvolit podle toho co děláte a jaké části těla jsou vystavené nebezpečí. V některých zaměstnáních jsou pracovní oděvy povinné a lze je získat přímo od zaměstnavatele. Musí však jít o případy, kdy se oděv nebo obuv opravdu opotřebovává nebo je vaše pracovní náplň v některých případech riziková. Před výběrem je důležité se zaměřit na části těla, které jsou při vaší práci nejvíce ohrožené. Například zahradník nejvíce zatěžuje kalhoty v oblasti kolen, proto je dobré zaměřit se na výběr kvalitních zahradních kalhot, které zároveň umožňují pohodlný pohyb. Pracovní oděvy není potřeba využít pouze při pracích, kde se zamažete, ale i zdravotník nebo lakýrník by měl mít speciální oděvy pro vykonávání své práce. 

Na co se zaměřit při výběru pracovního oděvu a obuvi? 

Nejdůležitějším parametrem při výběru pracovních oděvů je materiál, střih a velikost. Materiál by měl být především odolný a přizpůsobený ochraně těla, ale zároveň by měl také zajistit pohodlí. Opět záleží na zaměstnání, které vykonáváte, zda má být oděv voděodolný, nehořlavý, s odvětráváním nebo například reflexní. Každý materiál je známý svými specifickými vlastnostmi například: fleece rychle odvede vlhkost a je hned suchý, bavlna zajistí opravdu příjemné pohodlí, nylon je dokonale odolný proti vodě. Každý materiál je vhodný pro někoho jiného, proto si před výběrem určete, co od pracovního oděvu očekáváte. Pokud už víte jaký materiál je pro vás vhodný, zvolte střih a velikost. Zamyslete se nad tím, zda při své práci potřebujete volný pohyb a uvítáte spíše větší velikost nebo jestli pracujete s elektřinou nebo v místech, kde hrozí vzplanutí ohně. V takových případech je vhodné zvolit oděvy upnuté a přilehlé přímo k tělu. Nesmíme zapomenout ani na obuv, která je nedílnou součástí každodenního pohybu. Před zakoupením se podívejte na podmínky pro jejich použití a povahu rizik, proti kterým je pracovní obuv ochrání. Tyto informace jsou vždy uvedeny v detailu produktu nebo vám je sdělí personál v kamenném obchodě. Při výběru je také důležité zvolit vhodnou velikost, aby vám obuv skvěle padla a vy se v ní cítili pohodlně. Pracovní obuv vám zajišťuje tu nejlepší ochranu chodila před pádem těžkého předmětu na nohu díky ocelové špičce. Navíc snižuje riziko únavy chodidla. 

Jaké jsou pracovní oděvy? 

Mezi pracovní oděvy nepatří pouze bunda, kalhoty nebo montérky. Každý oděv může mít ochranné vlastnosti, jde především o materiál, který se při výrobě oděvu používá. Proto si můžete vybrat oděvy podle období například pracovní mikinu, tričko, svetr, košili a další. Od pasu dolů můžete zakoupit pracovní oděvy jako jsou kraťasy, montérky nebo dlouhé kalhoty. Nezapomínejte ani na doplňky jako jsou rukavice, zástěry, helmy nebo čepice. Zkrátka každou část těla je možné něčím chránit, tak proč zbytečně zvyšovat riziko úrazu, když tomu můžete předejít?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.