Jak opravit ruční pumpu na vodu

Pokud máte doma studnu obzvláště hlubokou, třeba 30 m, montáž pumpy bude poměrně náročnou záležitostí, u které nedoporučujeme příliš improvizovat.

V případě vrtané studny je důležité správně sestavit veškeré komponenty. V případě kopané studny pak může být pro laika velmi nepříjemný a složitý pohyb ve studni. Důležité je správné sladění chodu pístu s pohybem pumpovací páky, takzvaného vahadla, aby se díly postupem času příliš zbytečně neopotřebovávaly. Vždy si na začátku rozmyslete, zda instalaci a montáž pumpy raději nepřiplatíte odborné firmě, kterou je nutné hledat spíše mezi dodavateli pump a studnaři, než mezi instalatéry.

Tip: Nechte vstoupit Feng Shui do svého života

Na co nezapomenout při instalaci pumpy

Chybět by vám nemělo těsnění umístěné mezi talířem pumpy a zákrytem neboli poklopem studny. Uchráníte tak čistotu vody a na hladinu ve studni nebude neutěsněnou štěrbinou propadávat povrchová nečistota. Klíčové je těžkou pumpu dostatečně kvalitně ukotvit na poklop, aby se při pumpování neviklala a nenakláněla. Určitě dejte důraz i na správné provedení odvodnění, které pak následně umožní snížit hladinu vody z pumpy a části potrubí až do takzvané nezámrzné hloubky, jinak by mohla pumpa při silnějších mrazech také popraskat. Na zimu se také doporučuje pumpa zabalit.

Údržba ruční pumpy

Nejjednodušším krokem ke snadnému pumpování je pravidelné, občasné promazání čepů vahadla vazelínou. Povědomý zvuk v podobě skřípající a vrzající pumpy je sice spojen s idylickým časem stráveným na prázdninách u babičky na venkově, ale právě tyto nepromazané čepy pak zbytečně ztěžují pohyb pákou při pumpování a zvyšují opotřebení dílů pumpy.

Na co nezapomenout při údržbě

Udržujte pumpu správně ukotvenou ke studni. Hlavice šroubů vždy chraňte před korozí a čas od času je dotáhněte, ať se pod tíhou pumpy nevyviklají a nepoškodí. Kontrolujte, zda má pumpa v místě spojení s poklopem dostatečné těsnění. Kontrola odvodňovacího ventilu a součástí čerpadla uvnitř studny je součástí celkové kontroly studny, která se provádí před začátkem zimy a na jaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.