Dětská zahradní houpačka má mnoho podob: Jakou vybrat pro vaše nejmenší?

Dětská zahradní houpačka

Děti houpání milují, a to od útlého věku až do puberty. Věk a váha tedy patří k rozhodujícím kritériem při výběru zahradní houpačky. Dnes už ale existují i modulové varianty, které rostou spolu s dětmi. A vybírat můžete z různých materiálů i typů zavěšení, které do prostoru hezky zapadnou a hlavně zajistí maximální bezpečnost.

Kdy koupit první houpačku?

Čas na první houpačku přichází ve chvíli, kdy dítě dokáže samo bez opory sedět. Většinou to bývá okolo jednoho roku. Jinak by se totiž ani v houpačce s opěrkami nemuselo udržet. Vždy ale myslete na kvalitu a bezpečnost a u prvních houpaček s ohrádkou pečlivě kontrolujte hlavně provedení zarážek.

Nosnost a velikost

Výběr záleží na hmotnosti dítěte, ale i na tom, jestli je houpačka určená pro jedno nebo více dětí, případně i dospělých. Houpačky pro nejmenší mají většinou nosnost jen okolo 40 kilogramů, ale na trhu najdete i modely homologované na více než 200 kilogramů. S tím souvisí i velikost sedátka. To ale může být o něco větší, aby z něj dítě rychle nevyrostlo. O bezpečnost se postarají pevné trámky nebo různé úvazy a pásky.

Bezpečnost především

Doporučujeme investovat do houpaček od ověřených prodejců, které splňují zákonnou normu EN 71-1 vztahující se na všechny hračky určené pro pohybovou aktivitu. U modelů pro nejmenší děti do tří let je to pak i norma EN 71-8. 

Zároveň je ale potřeba myslet i na povrch pod houpačkou, který by měl být dostatečně měkký. Nejvíce se osvědčil přírodní nebo umělý trávník, ale vhodná je i štěpka, případně písek či mulčovací kůra. 

Přírodní dřevo versus variabilní plast

Masivní dřevěná konstrukce vydrží téměř všechno, stačí ji znovu natřít a zase bude jako nová. Navíc právě dřevo se na většinu zahrad hodí stylově nejlépe a skvěle pasuje k populárnímu přírodnímu stylu. Jen mrazy a sníh mu příliš nesvědčí, ale není nic jednoduššího než houpačku na zimu odmontovat a uložit do sklepa nebo kůlny.

Malé plastové houpačky se zase dají zavěsit i na terasy, nebo dokonce velké balkony. Jsou levnější, lehčí a nabízejí spoustu barevných variant. Nemají ale tak dlouhou životnost a mnohdy ani propracovaný design.

Poslední variantou je kov, který se používal hlavně v minulosti. U dětských houpaček se od něj ale kvůli bezpečnosti ustupuje, a pokud už se někde používá, jsou to velké varianty pro dospělé. Z hlediska nosnosti totiž stále nemá konkurenci.

Typ zavěšení

Nejčastěji mají houpačky visutou nebo pákovou konstrukci. Záleží ale i na počtu závěsných bodů, nebo na tom, jestli jsou pružinové. Podle toho se houpe jen dopředu a dozadu nebo i do stran, případně nahoru a dolů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.