Výška stropu: Čím se při plánování řídit?

strop

S nevyhovující výškou stropů se můžeme setkat ve staré zástavbě, ale i v některých novostavbách. Jak plánovat výšku stropu a co případně můžeme použít, abychom se v těchto prostorách cítili příjemně? Podívejme se na to.

Výška stropu by měla být v rodinných domech u obytných místností minimálně 2,5 m a v bytech 2,6 m. Jenže praxe je často jiná a může vám to připadat málo, i když zrovna neměříte 2 metry. Sádrokartonový podhled nebo zavěšený, delší a výrazný lustr se sem pak opravdu nevejdou. Pokud má místnost navíc větší rozlohu, můžete mít velmi často pocit stísněnosti, jako by na vás strop doslova padal a může se vám i špatně dýchat. Strop zkuste zvýšit třeba optickými klamy. I o nich si dnes povíme.

strop

Jak na místnosti s nízkými stropy

Strop by měl být vždy vymalován co nejsvětlejší barvou. Pokud zvolíte odlišnou barvu pro stěny, strop by měl mít vždy oproti stěnám mnohem světlejší odstín. Zapomeňte na horizontální lišty a pruhy, které místnost opticky ještě více sníží. Mnohem lepší jsou vertikální pruhy a linie. Vhodná je i světlá podlaha, třeba světlé dřevo a jeho imitace, jednobarevný světlý koberec, lino či dlažba s jednoduchým vzorem nebo světlá stěrka.

Světla a nábytek do nízké místnosti

Svítidla musí být nenápadná. Zkuste dát doplňková světla těsně pod strop a nasměrujete je nahoru. Nábytek vždy zvolte jen lehký, nízký a světlý. Nechte místnosti vzdušné a odlehčené. Nepoužívejte těžký a zdobený nábytek z masivu. Nezapomeňte správně volit i bytový textil, doplňky a dekorace. Záclony a závěsy nainstalujte nejlépe až úplně ke stropu a nechte je volně splývat až na zem.

lustr

Minimální výška stropu

Pokud chcete obložit nevzhledný a popraskaný strop stropními podhledy a kazetami, berte ohled na výšku stropu. U plastových stropních podhledů je minimální snížení stropu jen o pouhé 4 cm. Stropní kazety se přibíjejí na jednoduchý rošt z dřevěných latí silných 2 cm. Těmi vyrovnáte strop do roviny, pokud je křivý a různě hrbolatý. Stačí latě vypodložit do roviny. Stropní kazety mají další 2 cm. Montáž se hodí do všech interiérů.

Jak to vidí norma

Norma ČSN 734301 pamatuje na to, kolik prostoru má každá obytná místnost. Především dbá na dostatečné množství vzduchu. Výšky stropů jsou dány i z několika dalších důvodů. Jde o důvody hygienické, požární a bezpečnostní. Výška jednotlivých místností se počítá jako světlá výška. Rozměr je mezi podlahou a nejnižším bodem stropu, třeba spodní hranou trámu.

chodba

Co je obytná místnost

Obytná místnost je dle ČSN část bytu, jako obývací pokoj, ložnice či jídelna, splňující požadavky zvláštního předpisu, určená k trvalému bydlení a s minimální podlahovou plochou 8 m². Pokud tvoří byt 1 obytná místnost, podlahová plocha je nejmíň 16 m².

Povolená výška však není v celém domě stejná:

  • vstupní místnosti a prostory rodinného domu – 2 100 mm
  • sušárny, prádelny a žehlírny – 2 300 mm
  • obytné místnosti v podkroví – 2 300 mm
  • obytné místnosti rodinných domů – 2 500 mm
  • obytné místnosti bytových domů – 2 600 mm
lustr

Co s vysokými stropy

Pokud se naopak setkáte s opačným extrémem a stropy jsou u vás doma umístěné ve výšce přes 3 metry, prostor na nás asi působit zcela neosobním, neútulným a studeným dojmem. Navíc se takové místnosti mnohem hůře v zimě vytápí. Teplo totiž stoupá nahoru. Vysoké stropy se vždy dají snížit vhodnými podhledy nebo nějakou vestavbou. Podívejte se proto na tipy pro místnosti s vysokými stropy.

Co s vysokými stropy

Vysoký strop se opticky sníží, pokud jej vymalujte výrazně tmavší barvou než je výmalba ve zbytku místnosti. Nátěr můžete navíc protáhnout o několik centimetrů tak aby přesahoval až na stěny. Zkuste přitáhnout pozornost ke stropu třeba pomocí výrazného obkladu a velkého závěsného lustru, který v tomto případě může být i dlouhý a honosný. Doplňkové osvětlení dejte na stěny asi 0,5 metru až 1 metr pod strop a nasměrujte je dolů. Vhodný je těžší, masivnější a zdobenější nábytek. Klidně to mohou být i tmavé barvy. Prostor také můžete opticky rozdělit pomocí horizontálních polic. Určitě se zcela vyhněte drobným dekoracím, protože se maličkosti ve velkém prostoru ztrácí. Volte velké a výrazné dekorace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.