Jak vyřešit úložný prostor v kuchyni?

Jedním z hlavních faktorů kvalitní kuchyně je promyšlené uspořádání, které vám usnadní každodenní manipulaci a život v ní. Současný životní styl vyžaduje v kuchyni větší variabilitu a prostor pro pohyb při přípravě nejrůznějších druhů pokrmů. Jak si s místem poradit a co všechno vám kulinářské aktivity zpříjemní?

Tradiční kuchyň se proměnila na multifunkční prostor spojený s obývacím pokojem i jídelnou. Kromě estetické stránky je ale nutné dbát i na praktickou stránku kuchyně. Výzkumy uvádějí, že většina uživatelů postrádá dostatek úložných prostor. Bez nich se ale neobejde žádná domácnost. Právě nedostatku místa můžete lehce předejít, a to prostřednictvím chytrého vybavení. Jednou ze zásadních změn v navrhování kuchyní je nahrazení klasicky otevíraných dolních skříněk zásuvkami, a to hlavně širších dimenzí. V každé kuchyni se logicky především vaří. K tomu je potřeba uskladnění nejrůznějších kuchyňských doplňků, pomůcek, přísad i vybavení. Uspořádání kuchyňských pomůcek není nutné řešit pouze policemi. O mnoho přehlednější je systém zásuvek, doplněný o vnitřní organizéry, třídiče, příborníky a jiné speciální vybavení usnadňující každodenní život v prostorách kuchyně. Práce se stane promyšlenou a jednodušší. Tím ušetříte čas a zároveň dbáte na ergonomii. 

Klasicky otevíraná dvířka, nebo zásuvka?

Jak probíhá manipulace s klasickou spodní skříňkou s výklopnými dvířky? Otevřít, ohnout se, najít co potřebujete, vyndat překážející předměty, vrátit překážející předměty, zavřít, narovnat se. Takové skříňky nutí uživatele držet přehled o jejich obsahu. Se stoupajícím věkem stoupá také námaha vynaložená k jejich obsluze. Nenabízí okamžitý přehled o svém obsahu a také je obtížné udržovat určitý systém a řád v uskladnění.

Zásuvku naproti tomu otevřete a ihned máte přehled o celém jejím obsahu. Vyhnete se zbytečnému lovení a hledání a nemusíte se prohrabat několika věcmi stojícími v popředí. Právě z tohoto důvodu si získávají zásuvky stále větší oblibu. Poskytují uživateli ohromnou variabilitu. Lze je navíc vybavit pestrým úložným systémem, nástavci, vložkami, a tak dále. Vnitřní prostor je členěn a přizpůsoben obsahu, pro který je určen. Do zásuvek lze také osadit elektrospotřebiče, jako je kráječ chleba či kuchyňský robot.

Podle stupně vysunutí zásuvky dělíme výsuvy na částečné(zásuvka se vysune pouze ze 3/4) a plnovýsuvy (zásuvka je přístupná v celé své hloubce). Na základě technického řešení je rozdělujeme na kuličkové, kolečkové nebo na skryté závěsy. Podle stupně řešení rozeznávámevýsuvy samostatné, s bočnicí (metabox) nebo dutou bočnicí. Nosnost výsuvu se pohybuje v rozmezí od 20 kg do 70 kg, a to při šířce 250 mm až 700 mm. Délka pojezdu se liší v závislosti na hloubce korpusu.

Zásuvkové výsuvy

Zásuvkové výsuvy slouží k pohodlné manipulaci s nábytkovými zásuvkami. Nejznámějším typem jsou kolečkové (rolničkové)výsuvy. Jedná se také o nejjednodušší a nejekonomičtější druh výsuvu s nosností od 20 kg – 25 kg, u některých typů až do 100 kg (výsuvy pro speciální použití) na pár. Z konstrukčního hlediska jde o plechové výlisky s dráhami. V nich se ve vymezeném prostoru pohybují plastová kolečka, která jsou připevněná osou vždy k jedné části. Vypadnutí zásuvky brání fakt, že při vysunutí se kolečka posunou až k dorazu. Jedna část výsuvu je připevněna na bočnici vruty a druhá část se šroubuje na spodní hranu bočnice zásuvky. Existují kolečkové výsuvy pro částečný výsuv i plnovýsuv.

Kuličkové výsuvy – pokročilejší a nejpoužívanější typ výsuvu. Nosnost se pohybuje v rozmezí 40 kg až 45 kg na pár. Jde o plechový výlisek, ale místo koleček mechanismus využívá perfektní komponent – tvrdé ocelové kuličky. Ty běží v profilech a vedou celou zásuvku.  Jedna část se připevní vruty na bočnici korpusu a druhá na dřevěnou bočnici zásuvky. Existuje také varianta uchycení na dno, která umožňuje větší zatížení zásuvky. Kuličkové výsuvy lze použít s dotahem a tlumením.

Skryté výsuvy jsou nejvyšším komfortem u dřevěných zásuvek. Při vysunutí zásuvky nevidíte žádnou kovovou konstrukci, která by mohla kazit estetický dojem. Výsuv je tak více chráněn vůči nečistotám a vyznačuje se velice lehkým chodem. Předností skrytých výsuvů je jejich vysoká nosnost, představující 30 kg – 50 kg, nebo i 70 kg podle potřeby. Konstrukce se nachází pod dnem zásuvky a na bok korpusu se upevňuje vruty. Skryté výsuvy jsou standardně dodávané s dotahem i tlumením. Existují jak pro částečný výsuv, tak i pro plnovýsuv.

Výsuvy lze zvolit také s elektromechanickým otvíráním.Uvnitř korpusu na zadní stěně je namontován elektromechanický systém, který tiše vysune zásuvku ven. Stačí jemně zatlačit na libovolném místě čílka. Tlumené dovíraní je samozřejmostí.  

Vnitřní vybavení zásuvek

Každá zóna je specifická a potřebuje jiný druh vybavení. Právě vnitřní vybavení zásuvek napomáhá k tomu, aby byl prostor kuchyně uspořádán logicky a hlavně účelně. Pro každou zónu existují speciální pořadače, třídiče a další pomůcky, které vám usnadní každodenní život v kuchyni.  

Zóna mytí – dřezová skříňka

Tradičním, ale nepraktickým ztvárněním dřezové skříně je nábytek s klasicky otevíranými dveřmi na panty a odpadkovým košem připevněným na vnitřní straně dvířek. Nesporná nevýhoda spočívá v tom, že pokud chcete využít skříň i na uskladnění čisticích prostředků, musíte je umístit až úplně dozadu skříně nebo na bok, aby nedošlo ke kolizi s odpadkovým košem.

Ideálním vybavením je kombinace výsuvu a skryté zásuvky. Ve výsuvu je odpadkový sorter a zásuvka slouží pro uskladnění mycích pomůcek, odpadkových pytlů, náplní do myčky a podobně. Musíme pamatovat na to, že výsuv s odpadkovým košem je vůbec nejpoužívanějším výsuvem v kuchyni. V průměru ho otevřeme i více než 30krát denně.

Častým řešením u dřezové skříně je otevírání dveří na elektriku. Stačí ťuknout kolenem do čílka a koš se sám vysune. Při práci v kuchyni a manipulaci s vodou je to velice praktické. Dřezové skříně jsou k mání v různých šířkách, nejčastěji pak 450 mm a 600 mm. Velké oblibě se těší výsuv široký 900mm. Poskytuje velkorysý prostor pro pečlivé třídění odpadu. V rodině s více členy se jistě neztratí.

Zóna vaření, pečení, ukládání – zásuvková skříňka pro pomůcky na vaření

Nejčastějším typem je členění skříně na jednu mělkou a dvě hluboké zásuvky. Mělké zásuvky slouží na uskladnění příborů a drobných pomůcek na vaření. Hluboké zásuvky jsou úložným prostorem pro hrnce, pánve, plechy a ostatní nádobí náročnější na prostor.   

Dnešní trh nabízí příborníky z různých materiálů. Finančně nejméně náročné jsou samozřejmě plastové. Luxusnějším dojmem působí příborníky nerezové, dřevěné, nebo jejich kombinace.

Zóna zásob – hluboké zásuvky, skříně s vnitřními výsuvy, skryté zásuvky 

Zásoby potravin nemusí být uskladněny jen ve vysokých výsuvech nebo vysokých potravinových skříních. Suché potraviny patří do krabic nebo sáčků. Rýži a těstoviny uchovávejte ve skleněných dózách, které mohou být součástí třídiče.

Praktickou volbou jsou široké zásuvkové skříně s organizéry na potraviny, nebo zásuvkové skříně se skrytými zásuvkami. V ideálním případě mají skryté zásuvky skleněná čílka, což nám poskytuje přehled o jejich obsahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.