Kožená vs. textilní sedací souprava: Co hraje pro a proti?

Kožená sedací souprava

Chystáte se na nákup nové sedací soupravy, ale nejste úplně rozhodnutí, který typ je pro vaši domácnost ten pravý? Spousta lidí si myslí, že nejdůležitějším rozdílem je cena. Jenže to není zdaleka jediný parametr, na který byste se měli dívat. Přečtěte si, jaké jsou plusy a mínusy textilních a kožených sedacích souprav.

Hlavním rozdílem mezi koženou a textilní sedačkou je životnost

Kožená sedačka má nad tou textilní navrch co se týče životnosti. Kůže je velmi odolný materiál. A pokud se o ni budete pravidelně starat a ošetřovat ji podle pokynů výrobce, bude vám sloužit dlouhá léta a pravděpodobně vás i přežije. 

U látkových sedaček bývá životnost menší, ovšem dnes už se setkáte s opravdu kvalitním čalouněním, které se kůži téměř vyrovná. Jestli chcete odolný potah, chtějte takovou sedačku, která má hodnotu Martindale k 50 tisícům cyklů (pomocí Martindale se určuje, jak je textilie odolná vůči oděru). V případě opotřebování však lze látkovou pohovku přečalounit. Není to tedy konec světa.

Kožené sedačky se snadněji udržují

Pokud budete kůži pravidelně impregnovat, žádná špína se do ní nevsákne. V případě znečištění potom stačí její povrch otřít vlhkým hadříkem a jednou za čas ji ošetřit speciálním přípravkem na zvláčnění materiálu. Touto procedurou zároveň prodlužujete její životnost. 

Pozor. Koženým sedačkám neprospívá lidský pot – ten obsahuje sůl, která jí škodí. Proto je potřeba ji v létě chránit před stykem s holou kůží.

Textilie má tendenci nasávat skvrny. Očistit ji od vína nebo krve proto dokáže být pěkně obtížné. Na odolnou špínu je většinou potřeba přizvat odborníka se strojem na čištění. S běžnými skvrnami si ale dokážete poradit. Moderní sedačky dnes navíc mají speciální povrchovou úpravu, která odolává znečištění. Běžně se setkáte i s tím, že se potahy dají sejmout a vyprat v pračce.

Jak je to s pohodlím?

O kožených sedačkách se říká, že se na nich v létě kůže potí a v zimě je na nich zase zima. To není tak docela pravda. Jestli si koupíte luxusní koženou sedačku, takové problémy mít nebudete. Ano, kůže má jiné vlastnosti než látka, ale vždy záleží na kvalitě daného produktu a pokud zvolíte dobře, tak si s koženou sedačkou vytvoříte super bydlení.

U látkových sedaček máte jistotu, že budou měkké a příjemné. Snad jen astmatici by mohli mít potíže. Spousta látkových sedaček, pokud nejsou vyloženě z hypoalergenních materiálů, totiž zadržuje prach a roztoče. U kožených sedaček je tento problém minimální.

Látková sedací souprava

Který typ je lepší do rodiny s chlupatými kamarády?

Když máte domácí mazlíčky, doporučujeme koženou sedačku. Snadno se čistí od chlupů a nenasává do sebe pach ze zvířat. U látkových sedaček je trochu nepříjemné, že jsou z nich mazlíčci často „cítit“, a navíc se chlupy na tkaninách drží jako klíště. Pozor na kočky! Ty si totiž na látkových sedačkách tuze rády brousí drápky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.