Jak se zbavit pařezu? 

Vykopat pařez ze zahrady není nic snadného. Způsobů, jak dostat z půdy nechtěný pařez, je naštěstí více. Některé nejsou ani tak fyzicky namáhavé. Pokud si tedy nechcete pařez na zahradě ponechat a využít ho jako nápaditou dekoraci, podívejte se, jak se ho snadno zbavit.

Pozor na kořeny

Nejdůležitější je při pokácení stromu a odstraňování pařezu odstranit i kořeny, což je mnohem těžší, zvláště pokud jde o velký, letitý a vysoký strom. Z pařezu můžete při jeho osázení rostlinami také udělat krásný živý květináč, využít ho jako stůl, nohu ke stolu či židli, nebo v něm pro děti můžete vybudovat třeba domeček pro skřítky. Na to, jak pařez využijete, myslete již během realizace zahrady.

Mechanické odstranění pařezů

Pokud se potřebujete pařezu zbavit ihned, je třeba jej ze země mechanicky vyrvat i s kořeny. Pokud je pařez ponechán vyšší, kolem horní části kmenu obtočte pevné lano nebo řetěz a s pomocí techniky, tedy traktoru nebo řetězového zvedáku s pákou pařez vytrhněte. Okolí pařezu mírně odkopte a odhalené kořeny průběžně odsekávejte. Pokud je pařez nízký, musíte jej namáhavě vykopat.

Vypalování pařezu

Pařez nesmí být čerstvý, ale nějakou dobu zaschlý, aby z něj nevytékala míza. Při vypalování pařezu se do něj navrtají otvory a do nich se nalije petrolej nebo topný olej. Nepoužívejte k tomu benzín. Pak vyčkejte několik týdnů, než dřevo hořlavinu nasákne a před samotným podpálením nakapejte do otvorů petrolej. Pařez bude pomalu doutnat podle své velikosti i několik dní a proto musíte mít oheň pod kontrolou. Metodu použijte pouze v místech, kde nehrozí riziko vzplanutí a ohně.

Chemické odstranění pařezů

Chemický způsob odstranění pařezů zničí i kořenový systém, ale není příliš šetrný k okolí. Chemický prostředek se opakovaně aplikuje na místo v okolí pařezu, dokud pařez nezmizí. Chemická likvidace pařezů je proto dlouhodobý proces. Vodorovnou plochu pařezu nařízněte motorovou pilou do hloubky asi 5 cm a do drážky 1x za rok nasypte kuchyňskou sůl, ledek nebo odstraňovač pařezů na bázi herbicidů. Drážku zakryjte igelitovou fólií a zatižte, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.

Ekologická likvidace pomocí houby

Ekologičtější metodou je aplikace houby. Je to opět delší proces, při kterém houby rozloží dřevo. Do pařezu pilkou nebo vrtačkou udělejte otvory a dřevo naočkujeme houbou. Použít můžete třena Jidášovo ucho, hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou nebo shiitake. Plodnice využijete v kuchyni. Hlíva se dá snadno pěstovat na pařezech po zdravých listnatých stromech jako je topol, osika, dub, olše, bříza a ovocné dřeviny. Na pařezech jehličnanů se daří například hlívě holubí. Pokud svou zahradu právě zvelebujete, podívejte se na naše rady pro kutily.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.