Jak vyčistit octem pračku?

V pračce se často usazuje aviváž, zbytky pracího prášku, mastnota a známý vodní kámen. Zhoršuje se tím kvalita praní a působí problémy s jejím bezproblémovým chodem. Všechny elektrické spotřebiče ve vaší domácnosti si čas od času zaslouží generální údržbu. Zvláště pokud jde o spotřebič, který má spoustu skrytých a těžko přístupných míst. Automatická pračka je věrným příkladem. Čištění pračky pomocí octa a sody pomůže zničit bakterie, dezinfikovat a zbavit pračku vodního kamene i nepříjemného zápachu.

Připravte si ocet

Na čištění pračky si nejprve připravte ocet, nejlépe bílý bez přidaných barviv, postačí ale i klasický konzumní ocet. Můžete jej nahradit bělidlem, ale ocet je mnohem méně agresivní, sáček prací sody, starý zubní kartáček a utěrku z mikrovlákna. Nejprve pusťte pračku na prázdno. Do přihrádky na prací prášek dejte půl hrnku sody a do oddílu pro máchání dejte ocet. Pak nastavte pračku na nejvyšší teplotu, zvolte nejdelší cyklus a spusťte program. Přerušte program, ještě než prací cyklus přejde do fáze máchání a pak ponechte pračku v pohotovostním režimu a nevypouštějte vodu, nejlépe přes noc.

Zopakujte program s polovinou octa

Pak program znovu spusťte a nechte cyklus doběhnout. Pak opakujte praní naprázdno s polovinou octa, který dáte rovnou do praní a bez sody. Proces praní nepřerušujte. Vyjměte zásuvku na prací prostředky a opláchněte ji ve vaně pod sprchou. Nechte odplavit všechny usazeniny, které jdou odstranit, a zbylé očistěte zubním kartáčkem pomocí mechanického čištění pračky. Vyčistěte i otvor, kam se zásuvka umisťuje.

Vyčistěte těsnění a filtr

Těsnění kolem dvířek pračky je záchytné místo, kde se usazují nečistoty a vlasy. Zkontrolujte těsnění po obvodu, zbavte všech usazenin a nakonec jej vytřete vlhkou utěrkou. Na přední straně dole najdete panel skrývající filtr vypouštění. Otevřete jej, filtr zkontrolujte a vyčistěte. Často zde najdete poztrácené věci z kapes, a pokud máte potíže s fungováním pračky, jde o jedno z prvních míst, kam je třeba se podívat.

Omýt, naleštit a vytřít do sucha

Pak už jen zbývá jen vaši pračku umýt a otřít zvenčí. Klidně to udělejte octovou vodou se sodou. Zubním kartáčkem vyčistěte všechny spáry a drážky, okraje tlačítek a přepínačů. Nemáte-li snadný přístup ke stěnám pračky, zavřete vodu, pračku odpojte, dávejte pozor na vodu v přívodní hadici a pračku si odsuňte od stěny. Na zadní straně bývá mnoho nečistot a prachu. Pračku důkladně očistěte ze všech stran. Přitom zameťte a vytřete okolní podlahu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *